Mnogość rodzajów kominków domowych dostępnych obecnie w ofercie różnych producentów sprawia, że osobom urządzającym swój dom i stojącym przed wyborem systemu ogrzewania trudno jest się zdecydować na konkretny rodzaj kominka. Z płaszczem wodnym czy nadmuchowy? Na pellet, drewno, a może... hybrydowy? Jakie zalety i jakie wady wiążą się z wyborem wszystkich wymienionych rozwiązań? Dzięki zapoznaniu się z podstawowymi informacjami o typach najpopularniejszych kominków, będziesz w stanie zdecydować, jaki rodzaj odpowie na potrzeby Twoje i innych domowników – zapraszamy więc do lektury krótkiego przeglądu najpopularniejszych rodzajów kominków.

Czy kominek na drewno jest ekologiczny? Wady i zalety rozwiązania

Ogromną zaletą kominka na drewno jest przede wszystkim ciepła atmosfera, którą zapewnia domownikom – niemożliwa do uzyskania, przykładowo, przy kotle na pellet, pompie ciepła czy kotle gazowym. Wesoło skrzące się, suche polana w palenisku, specyficzny aromat wysuszonego i palonego drewna, ciepło bijące od szyby kominka oraz niepowtarzalna aura towarzysząca rytuałom układania szczapek w koszu lub w przeznaczonym dla nich miejscu są niezaprzeczalnymi atutami kominków na drewno. Wiele osób zastanawia się, czy palenie w kominku drewnem jest ekologiczne. Generalnie odpowiedź brzmi: tak, ale... należy robić to z zachowaniem podstawowych zasad, obejmujących palenie współprądowe. O tym co to oznacza w praktyce, piszemy w artykule: Jak poprawnie palić w kominku? Bez smogu i dymu!
 

Niestety, użytkowanie kominków na drewno ma również swoje wady. Dla wielu osób uciążliwością będzie bałagan, jaki tworzy się właściwie w centralnym punkcie domu – a więc najczęściej w salonie. Drzazgi, pył drzewny czy popiół wydostający się z paleniska to niemalże codzienność w przypadku stosowania tego systemu ogrzewania. Oprócz tego do wad można zaliczyć czasochłonną obsługę i eksploatację: do kominka trzeba ręcznie dokładać drewno, należy przynieść je z miejsca składowania, przy zakupie opału trzeba zwracać uwagę na stopień jego wysuszenia... Kominek trzeba również czyścić – dotyczy to nie tylko wybierania popiołu i dbania o ruszt, ale również czyszczenia szyby. Oczywiście, tak jak zostało to już wspomniane, dla wielu osób te czynności stają się przyjemnymi rytuałami, jednak dla szerokiej rzeszy użytkowników stanowią niemały kłopot.

Jaki kominek wybrać? Sprawdź wady i zalety kominka na pellet

Temat ekologicznych aspektów spalania pelletu w kominkach domowych rozwijaliśmy już w artykule Palenie pelletem w kominku – czy jest to ekologiczne? - zachęcamy do jego lektury, choć warto przede wszystkim powiedzieć o tym, że wykorzystanie pelletu w formie opału jest jednym z najbardziej przyjaznych rozwiązań dla naszego środowiska. Wystarczy wspomnieć, że do jego produkcji używane są odpady drzewne – oznacza to, że w celu wytworzenia opału nie trzeba ścinać dodatkowych drzew. Oprócz tego spalanie pelletu wytwarza niewielką ilość popiołu oraz nie generuje do atmosfery tylu spalin i dwutlenku węgla, jak w przypadku innych paliw (zwłaszcza węgla lub koksu).
 

Jeśli wiemy już, dlaczego kominek na pellet jest bardziej ekologiczny od chociażby kotła, w którym spala się węgiel, warto również poznać inne jego zalety. Są nimi przede wszystkim: łatwość obsługi oraz łatwość zachowania czystości wokół samego kominka. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim nowoczesne konstrukcje posiadają automatyczne systemy, dzięki którym utrzymanie płomienia jest łatwe, dozowanie pelletu do komory spalania odbywa się bez udziału domowników, a dolot powietrza zamyka się i otwiera w zależności od zapotrzebowania na tlen w komorze spalania (niezbędny do utrzymania lub wygaszenia płomienia). Dodatkowo paliwo (pellet) umieszczone jest w specjalnym zbiorniku, którego pojemność pozwala nawet na miesiąc palenia bez uzupełniania – to z kolei sprawia, że opał nie jest składowany przy kominku – nie tworzy się więc bałagan, towarzyszący składowaniu i przekładaniu szczapek drewna.
 

Czy kominek na pellet ma jakieś wady? Dla niektórych osób wadą może być brak atmosfery i rytuałów pojawiających się przy korzystaniu z kominka na drewno – iskry nie przeskakują wesoło po suchych polanach, pomieszczenie nie zdobią równo ułożone szczapki, nie ma również opcji „dokładania” do kominka, tak cennej dla tych, którzy uwielbiają tradycyjne rozwiązania.

Kominek na pellet czy drewno? Nie musisz wybierać – poznaj kominki hybrydowe!

Nowoczesne kominki hybrydowe, to – jak sama nazwa wskazuje – połączenie dwóch rodzajów kominków: na pellet oraz na drewno. Kumulują one zalety obu tych rozwiązań, które zostały opisane powyżej. Co to oznacza w praktyce? W kominkach hybrydowych można zamiennie rozpalać zarówno drewnem, jak i pelletem, a więc: jeśli mamy akurat ochotę na atmosferę pełną domowego ciepła i chcemy cieszyć się suchymi polanami wesoło strzelającymi w palenisku, możemy rozkoszować się tym klimatem bez przeszkód. Jeśli jednak w danym okresie nie mamy czasu na dokładanie do kominka, przygotowanie opału i sprzątanie wokół paleniska, wówczas bez problemu możemy „przerzucić” się na pellet, dostarczany do paleniska ze specjalnego podajnika, ukrytego przed wzrokiem domowników i gości.

Kominki hybrydowe dostępne w ofercie marki Iwona Pellets

Są to urządzenia kompleksowe, zapewniające niezwykłą wygodę użytkowania. Mają specjalne systemy (przykładowo – automatycznego rozpalania drewna, przełączania z trybu spalania z jednego opału na drugi, sterowania kominkiem z urządzenia posiadającego połączenie z siecią WiFi i wiele innych). Dodatkowo utrzymanie czystości w kominkach hybrydowych jest niezwykle proste, co gwarantują kolejne systemy: czystej szyby i podwójnego czyszczenia paleniska. To wszystko sprawia, że – w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków na drewno – kominek hybrydowy należy czyścić bardzo rzadko (a konkretnie raz na miesiąc, uwzględniając przy tym wybieranie popiołu).
 

Kominki hybrydowe to prawdziwy przełom w systemach ogrzewania. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, ale nie wiesz, czy sprawdzi się w Twoim domu i odpowie na potrzeby Twoje i Twoich domowników, skontaktuj się z nami – nasi specjaliści pomogą Ci rozwiać wątpliwości i dobrać odpowiedni system ogrzewania!