Piece na pellet to jeden z najbardziej ekologicznych systemów ogrzewania. Ogrzewanie domu z zastosowaniem „zielonego paliwa przyszłości” jest nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Pellet to wysokokaloryczne paliwo, co oznacza, że w praktyce jest bardzo wydajny. Doskonale sprawdza się w przypadku ogrzewania dużych powierzchni. Niestety, dla wielu osób przeszkodą jest cena. Wymiana lub zakup nowego pieca pelletowego to inwestycja, która wprawdzie przynosi niezaprzeczalne korzyści, ale wymaga środków do jej podjęcia. Rozwiązaniem są dotacje do pieca na pellet.

Dofinansowanie do pieca na pellet można zdobyć między innymi w ramach programu „Czyste powietrze”. W roku 2022 w programie będzie kilka zmian, które weszły w życie już 1 lipca 2021. Czego dotyczą? Przede wszystkim wycofania dotacji na kotły węglowe, zwiększenia progów dochodowych, które uprawniają do podwyższonego poziomu dofinansowania, oraz poszerzenia listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dotacji na piec na pellet w 2022, zapoznaj się z naszym artykułem.

Wyższe progi dochodowe

Jedną ze zmian w programie „Czyste powietrze” jest podwyższenie progów dochodowych. W efekcie ujednoliceniu ulegną progi dochodowe w programach „Stop smog” i „Czyste powietrze”. W efekcie więcej osób będzie mogło skorzystać z podwyższonego poziomu finansowania, czyli możliwości otrzymania bezzwrotnej dotacji w wysokości do 37 tys. złotych. Według zmian, które weszły w życie 1 lipca 2021, próg dochodowy wzrośnie:

  • w przypadku gospodarstw jednoosobowych o 229 zł, czyli do kwoty 2 189 zł
  • w przypadku gospodarstw wieloosobowych o 164 zł, czyli do 1 564 zł na osobę.

To dobra wiadomość dla osób, które planują starać się o dotację na piec pelletowy w 2022 roku. Dzięki tej zmianie z dotacji będą mogły skorzystać także mniej zamożne osoby. Program „Czyste powietrze” ma objąć także budynki wielorodzinne.

Zmiany w ścieżce bankowej

Do zapowiadanych zmian należy także zmiana ścieżki bankowej i możliwość skorzystania z kredytów w ramach programu „Czyste powietrze”. Do zmian należy kilka kwestii. Po pierwsze, data rozpoczęcia inwestycji nie może wypadać wcześniej niż data złożenia wniosku. Ponadto nie można otrzymać kredytu na już zrealizowane inwestycje, a okres realizacji nie może być dłuższy niż 18 miesięcy. Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu jest wypłacenie inwestorowi kredytu przez bank. Kredyt musi być przeznaczony wyłącznie na cele zgodne z programem, w tym w co najmniej 9% na pokrycie kosztów kwalifikowanych. Kredyt musi zostać wykorzystany przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem.

Dofinansowanie do pieca na pellet

Według zmian wprowadzonych w lipcu 2021 w 2022 roku w ramach programu „Czyste powietrze” będzie można otrzymać dotację na zakup i montaż kotłów na pellet drzewny o obniżonej emisyjności cząstek stałych, mniejszej lub równej 20 mg/m³. Daje to możliwość uzyskania dotacji do 9 tys. zł (stanowiącej nie więcej niż 45% realnie poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W poziomie podwyższonym, z automatycznym sposobem podawania paliwa, o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3, dotacja ta wynosi do 12 tys. zł (nie więcej niż 60% kosztów).

Dotacje skierowane są do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Skorzystać z nich mogą także inwestorzy w wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokalach mieszkalnych, które posiadają wyodrębnioną księgę wieczystą. Dowiedz się więcej o kominkach na pellet antysmogowych z dofinansowaniem – rozwiązaniu, które cieszy się ogromną popularnością.

Piece pelletowe – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego pieca na pellet wymaga chwili zastanowienia – musi być oparty na indywidualnych potrzebach. Podstawową opcją jest kocioł jednofunkcyjny, którego zadaniem jest zasilanie instalacji grzewczej i ogrzewanie domu. Bardziej rozbudowane rozwiązanie, które daje więcej możliwości, to piec z zasobnikiem. Pozwala on dodatkowo na ogrzewanie wody.

Dostępne są także kotły z podajnikiem, które dostarczają pellet do kotła. Najmniejsze piece na pellet posiadają moc grzewczą do 10 kW i sprawdzają się w przypadku ogrzewania niewielkich domów, o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2. Do większych domów potrzebne będą piece o większej mocy. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na jego wielkość oraz rodzaj oprogramowania. Niektóre piece na pellet można umieścić pod kominkiem w salonie. Więcej na temat różnych rodzajów pieców na pellet znajdziesz w artykule Kocioł na pellet i drewno – jaki rodzaj pieca wybrać?