Bufor ciepła przynosi właścicielom domów dużo korzyści. Zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, zmniejsza częstotliwość rozpalania oraz pozwala na czyste i efektywne spalanie opału. Instalacja bufora ciepła pozwala też na znaczne oszczędności. Kiedy warto go zastosować?

Co to jest i jak działa bufor ciepła?

Bufor ciepła to, najprościej mówiąc, zaizolowany zbiornik, który zasilany jest wodą płynącą z kotła. Pozwala on na połączenie różnych źródeł ciepła, np. kotła na paliwo stałe oraz pompy. Zbiornikiem można również połączyć zamkniętą i otwartą instalację grzewczą. Swoim wyglądem przypomina dobrze znany bojler.

Bufor ma za zadanie nie tylko przechowywać ciepło, ale i minimalizować jego straty. Umożliwia również pobieranie ciepła dokładnie wtedy, gdy jest to potrzebne. Obecnie przy instalacji montuje się automatyczny termostat, który pozwala utrzymać stałą temperaturę w domu. Sterowanie ogrzewaniem całego budynku staje się proste i precyzyjne.

Najważniejszą zasadą działania bufora ciepła jest warstwowy układ wody. Dzięki niemu nagrzanie całego bufora do wysokiej temperatury nie jest konieczne. Najgorętsza woda znajduje się zawsze w górnej części zbiornika. Gdy dojdzie do całkowitego nagrzania wody w zbiorniku, instalacja grzewcza w budynku zaczyna z niej korzystać do momentu, gdy ulegnie on wychłodzeniu. Proces ten trwa zazwyczaj od kliku do kilkunastu godzin po włączeniu kotła. Zbiornik dodatkowo chroni cały układ przed przegrzaniem.

Wybór bufora ciepła

Na rynku istnieje wiele rodzajów buforów. Dla wyboru odpowiedniego kluczowe jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. Właśnie od tego czynnika powinna być uzależniona wielkość, czyli pojemność bufora. Zazwyczaj w instalacjach montowane są bufory na 300–1000 litrów wody.

Zakup powinien być również uzależniony od mocy znajdującego się w domu kotła. Istotne znaczenie ma też rodzaj paliwa – w przypadku paliw mało kalorycznych jeden zasyp może nie wystarczyć do odpowiedniego nagrzania wody.

Najlepszym wyborem są bufory kombinowane – czyli 2w1. Jest to połączenie bufora ciepłej wody wykorzystywanej do C.O z bojlerem do ciepłej wody użytkowej CWU. Poprzez zastosowanie bufora kombinowanego 2w1 oszczędzamy sporo miejsca i znacznie upraszczamy instalację hydrauliczną w domu, gdyż mamy jeden duży zbiornik 2w1 zamiast dwóch osobnych.

Bufor ciepła – wady a zalety

Decydując się na zakup bufora ciepła, nie można zapominać o paru ważnych kwestiach. Po pierwsze nie każdy dom jest przystosowany do jego instalacji. We współczesnych projektach małych domów energooszczędnych nie są uwzględnione kotłownie. Bufor zajmuje dużo miejsca, które w niewielkich budynkach nie zawsze może być wygospodarowane.

Drugą kwestią jest wysoki koszt początkowy. Za gotowy zbiornik przeznaczony na bufor ciepła zapłacisz około 4000 zł. Do tego dochodzą jeszcze zazwyczaj wężownica solarna i CWU, które zwiększają koszt przynajmniej o kolejne 2000 zł. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie korzyści, zakup ten i tak jest opłacalny – inwestycja zazwyczaj zwraca się w ciągu kilku lat.

Kiedy warto zastosować bufor ciepła?

W niektórych przypadkach bufor jest niemal niezbędny do utrzymania odpowiedniego poziomu ciepła w domu. Sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy z założeń do projektu wynika, że ilość wody w instalacji jest zbyt mała, by pompa ciepła pracowała stabilnie. Zakup warto również rozważyć, jeśli posiadasz:

  • kocioł zasypowy w nowym domu
  • ogrzewanie podłogowe
  • kocioł zgazowujący na drewno
  • kominek na drewno
  • kominek na pellet.

Na ile wystarcza bufor ciepła?

To, na ile wystarcza bufor ciepła, zależy od wielu czynników – przede wszystkim rodzaju instalacji cieplnej i jej mocy oraz pojemności samego zbiornika. Wielkość bufora musi być dostosowana do wcześniej wspomnianego zapotrzebowania budynku na ciepło. Pojemność najlepiej jest wyliczyć w ten sposób, by ładowanie bufora zajmowało w najgorszym razie dobę. Mając na uwadze, że każdy przypadek wygląda nieco inaczej, musimy ograniczyć się do ogólnego stwierdzenia, że odpowiednio dobrany bufor może podawać ciepłą wodę do instalacji grzewczej przez 1–3 dni.

Ogrzewanie domu pelletem a bufor ciepła

Przyjmuje się, że ogrzewanie domu pelletem nie wymaga dodatkowej instalacji bufora ciepła, ale jego zastosowanie znacznie poprawia wydajność i pracę takiego systemu ogrzewania. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne kotły i piece tylko na pellet są świetnie sterowalne i nie jest w ich przypadku konieczne magazynowanie energii na później. Jeśli kocioł lub kominek są jednak zarówno na pellet, jak i na drewno, stosowanie bufora jest zalecane, a wręcz wymagane. Więcej o tego rodzaju rozwiązaniach dowiesz się z artykułu Jak ustawić parametry kominka na pellet? Instrukcja.