Spalanie drewna wydaje się proste. By palić ekologicznie i ekonomicznie, nie brudząc niepotrzebnie kominka, dobrze jest poznać zjawiska, które zachodzą w palenisku. Zanieczyszczeń pochodzących z palenia drewnem da się uniknąć i to bez większego problemu. Wystarczy tylko stosować zasady czystego palenia.

Z czego składa się drewno?

Mało kto zastanawia się nad istotą drewna, a już tylko nieliczni wiedzą, że drewno składa się :

 

  • w 30% z części stałych. Temperatura spalania części stałych to aż 500°C, jedynie substancje zmieniające się w popiół w większości palą się dopiero w temperaturze 1000°C.
  • w aż 70% z części lotnych, czyli mieszaniny żywic i gazów, które odparowują w temperaturze ok 200°.

 

Części stale, zwane koksem, spalają się bardzo dobrze. Wystarczy rozpalić je i dopilnować, by nie straciły temperatury – dzięki zaawansowanej technologii kominków nie jest to trudne. Problem pojawia się w przypadku części lotnych. Zaczynają one parować przed osiągnięciem temperatury spalania drewna, w 200°C. Znakiem, że części lotne nie spalają się jest dym. W tej formie bardzo szybko przenoszą się, osiadając na chłodnej powierzchni i tworząc smołę.

"

Czy niewłaściwe palenie szkodzi środowisku?

Dym ulatnia się z pieca, kiedy palimy w niewłaściwy sposób. Najczęściej podpalamy opał od dołu, by ogień szybko zajął jego nowe porcje dorzucane z góry. Jeśli powietrze podawane jest wówczas z dołu, to jest to tak zwane spalanie przeciwprądowe. W takiej sytuacji części lotne nie są spalane i wydostają się z paleniska brudząc komin i zanieczyszczając powietrze. Powstaje czad, czyli tlenek węgla o silnych właściwościach toksycznych.

 

Spalanie przeciwprądowe najczęściej pojawia się np. w papierosie czy ognisku. Opał (drewno czy tytoń) podawane są z jednej strony, zaś powietrze z drugiej. Oba te elementy spotykają się w żarze i tam spala się koks, zaś części lotne, wypychane przez powietrze, przelatują przez opał i wydostają się z układu. Powstaje toksyczny dym, który z ogniska trafia do atmosfery, a z papierosa – do płuc.

 

Schematy:

  • czarna strzałka – opał
  • błękitna strzałka – powietrze
  • szare strzałki – części lotne opału.

Taki sam mechanizm spalania jak w ognisku ma miejsce w piecu, w którym pali się od dołu a opał dodaje od góry. Elementy lotne wydostają się i zatruwają powietrze.

 

Oprócz nieodpowiedniego sposobu palenia do powstawania czadu przyczynia się też palenie mokrym drewnem. Duża wilgotność drewna kominkowego wydłuża moment osiągnięcia temperatury spalania się koksu, a to pozwala lotnym częściom drewna uciec – w postaci sadzy, smoły, czadu.

Czyste ogrzewanie drewnem

By w pełni spalić wszystkie części drewna i nie zanieczyszczać środowiska należy spalać współprądowo. Co to oznacza?

Spalanie współprądowe ma miejsce wówczas, gdy powietrze i opał podawane są z tej samej strony. Żar rozgrzewa nowy opał i powoduje ulatnianie się części lotnych opału. Powietrze nie pozwala im jednak ulecieć, dlatego wpadają w żar i spalają się, co zapobiega uwalnianiu substancji szkodliwych.

 

Schemat:

  • czarna strzałka – opał
  • błękitna strzałka – powietrze
  • szare strzałki – część lotne w postaci dymu
  • biała strzałka – czyste spaliny

 

 

Czy palenie drewnem jest ekologiczne? Tak, ale tylko współprądowe – pozwala ono wykorzystać wszystkie części drewna do maksimum, i nie zatruwa środowiska. W spalaniu współprądowym pomoże specjalna budowa pieca lub kominka. W ofercie Iwona Pellets znaleźć można na przykład hybrydowe kominki Louis z linii Air, które posiadają automatyczne przepustnice dolotu powietrza do spalania, dzięki czemu kominek zoptymalizuje ilość powietrza potrzebnego do spalania i zadba o czyste i ekologiczne palenie.

Jak palić drewnem w piecu z nadmuchem?

Technologia nadmuchowa w piecu będzie ważna właśnie ze względu na ekologię i efektywność spalania. To mechanizm dostarczający do paleniska powietrze, w którego skład wchodzi niezbędny do procesu spalania tlen. Dzięki temu mechanicznemu wsparciu palenie w piecu jest łatwiejsze i szybsze. Nadmuch w połączeniu z zastosowaniem się do zasad spalania współprądowego pozwolą na czyste palenie drewnem w piecu. 

Kominek a smog

W kominku da się palić drewnem czysto. Należy stosować się do prostych zasad wynikających właśnie z temperatur spalania się drewna, dzięki czemu zminimalizować można swój wpływ na powstawanie smogu. 

 

Do kominka należy często dokładać opału – czyste spalanie wymaga powietrza, a załadowanie kominka dużą ilością drewna i redukowanie dopływu powietrza celem zmiany temperatury generuje nie tylko straty energii, ale też pozwala ulatniać się częściom lotnym.

Drewna dokłada się zależnie od kierunku napływu powietrza – najlepiej z tej samej strony. Optymalnie będzie też dodawać drewno obok żaru, przed nim lub za nim - pozwoli to na stopniowe spalanie się drewna w całości i zapobiegnie powstawaniu dymu.

Podsumowanie

Palenie drewnem jest ekologiczne, bo drewno jest odnawialnym źródłem energii. Niestety, palenie drewnem w niewłaściwy sposób może brudzić i zatruwać środowisko. Poznanie zasad palenia w kominku czy piecu jest pierwszym krokiem do ekologicznego i ekonomicznego wykorzystywania opału i ogrzewania domu.