W czasach gdy zwraca się coraz większą uwagę na ekologię, piece węglowe ustępują stopniowo miejsca bezpieczniejszym dla środowiska systemom grzewczym. Obok kotłów gazowych i ogrzewania elektrycznego do wyboru mamy również inne nowoczesne rozwiązania dla budynków jednorodzinnych. Jednym z nich jest piec na pellet – wysokokaloryczne paliwo wytwarzane z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego. Jakie zalety mają piece na pellet i czy posiadają również swoje wady?
Rozważając modernizacje systemu grzewczego w domu jednorodzinnym, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na ekonomię, ale również na kwestię ekologii. Jednym z najczystszych i najbezpieczniejszych rodzajów opalu jest pellet, zwany często zielonym węglem. Podczas spalania pelletu dochodzi do emisji nieporównywalnie mniejszej ilości substancji smolistych. Powstaje również mniej popiołu. Jest to opał czysty oraz bezpieczny dla środowiska i ludzi.
Pellet, ekologiczne paliwo przyszłości
Pellet to paliwo w postaci niewielkich granulek wytwarzanych z odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego – głównie z odpadów drzewnych, bez sztucznych dodatków. Granulki. ulegają biodegradacji, a surowce do ich produkcji należą do grupy odnawianych. Pellet jest nie tylko ekologiczny, ale jest paliwem wysokokalorycznym, zatem jest również ekonomiczny.
Przy opalaniu pelletem powstaje niewiele popiołu. Kurz drzewny jest łatwiejszy do usunięcia niż pył węglowy, dlatego piece na pellet są wyjątkowo czyste i łatwiejsze w obsłudze od pieców węglowych. Większość czynności jest zautomatyzowana i obsługa sprowadza się do dorzucania opału mniej więcej raz na tydzień.
Jakie wady mają piece na pellet?
Dla niektórych użytkowników wadą może być fakt, iż piece na pellet wymagają regularnego czyszczenia, jednak czyścić należy również innego rodzaju kotły na paliwa stałe. Jedynym realnym minusem jest w rzeczywistości konieczność zakupu odpowiedniego urządzenia. Chcąc ogrzewać dom pelletem, powinniśmy wymienić piec na nowy, przystosowany do tego opału, co wiąże się z niemałą inwestycją.
Kominek na pellet alternatywą dla pieca
Zamiast pieca można również zdecydować się na kominek na pellet, który może funkcjonować jako jedyne źródło ogrzewania. Może dodatkowo też pracować razem z kotłem, na przykład elektrycznym lub gazowym. Takie rozwiązanie pozwala ominąć konieczność wymiany pieca na nowy i modernizacji całego systemu grzewczego oraz zapewnia możliwość wyboru. Kominek może być z powodzeniem zastosowany jako jedyne, autonomiczne źródło ciepła w domu.
Do wyboru mamy kominki na pellet z płaszczem wodnym i kominki powietrzne nadmuchowe. Kominki powietrzne umożliwiają ogrzewanie domu za pośrednictwem dystrybucji ogrzanego ogniem powietrza. Kominki z płaszczem wodnym współpracują z instalacją C.O, podgrzewając wodę zasilającą instalacje, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. W obu przypadkach możemy zstąpić piec na pellet praktycznie bezobsługowym kominkiem (w nowoczesnych zautomatyzowanych kominkach otwieramy drzwiczki nawet raz w miesiącu). Kominek posiada również dodatkowe walory i może stanowić jeden z najatrakcyjniejszych elementów aranżacji domu.