Pellet, nazywany często zielonym węglem, jest ekologicznym, czystym i ekonomicznym opałem. Kocioł na pellet to jedno z najnowocześniejszych urządzeń grzewczych. W jego roli z powodzeniem można zastosować również nowoczesny kominek na pellet z płaszczem wodnym, współpracujący instalacją C.O. Zgodnie z polskim prawem kominek czyli wg. najnowszych norm ogrzewacz pomieszczeń na pellet może stanowić główne źródło ciepła w domu jednorodzinnym.

 

Pellet jest nazywany paliwem przyszłości, ponieważ jest czysty i bezpieczny dla środowiska. Podczas spalania pelletu nie dochodzi do powstawania pyłu, jak w przypadku na przykład węgla ani do emisji nieprzyjemnych zapachów. Co jednak jeszcze ważniejsze, pellet nie zawiera szkodliwych substancji i podczas jego spalania nie dochodzi do emisji toksyn do atmosfery. Jest opałem należącym do grupy paliw odnawialnych (jest wytwarzany z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego) Z tego powodu pellet bywa nazywany zielonym węglem.

 

Ogrzewanie domu pelletem jest nie tylko ekologiczne i komfortowe ze względu na czystość, ale również opłacalne. Pellet jest paliwem wysokokalorycznym. Kaloryczność może sięgać nawet 19 MJ/kg przy bardzo niskiej zawartości popiołu.

 

Kotły na pellet

 

Podstawową rolę w systemie grzewczym w domach jednorodzinnych pełni kocioł. Najczęściej jest to kocioł węglowy, gazowy, olejowy lub elektryczny. Korzystnym pod wieloma względami rozwiązaniem jest także kocioł na pellet. W wielu przypadkach zamiast wymieniać piec węglowy na kocioł opalany pelletem, opłaca się zastosować nowoczesny kominek z płaszczem wodnym na pellet.

 

Kominek w roli urządzenia grzewczego ma bardzo wiele zalet. Posiadając dodatkowo pompę ciepła do ogrzewania wody użytkowej latem, lub paneli fotowoltaicznych mamy wszystko czego potrzeba do niezależnego ogrzewania domu przez cały rok, dodatkowo jest to najtańszy sposób.

 

Zalety kominka z płaszczem wodnym

 

Kominki z płaszczem wodnym współpracują z tradycyjna instalacją C.O. Działają na zasadzie kotła, podgrzewając wodę znajdującą się w płaszczu otaczającym komorę spalania. Po podgrzaniu woda jest kierowana do instalacji centralnego ogrzewania., a po schłodzeniu trafia z powrotem do kominka. Instalacja C.O może ogrzewać dom za pomocą ogrzewania podłogowego lub tradycyjnych grzejników.

 

Kominki z płaszczem wodnym na pellet mogą być z powodzeniem stosowane jako podstawowe źródło ciepła w domu. Pozwalają znacznie efektywniej spożytkować wytwarzane ciepło niż zwykły wkład kominkowy. Jednocześnie zyskujemy także wszystkie walory zwykłego kominka, w tym aranżacyjne. Jeśli zawsze marzyłeś o kominku w centrum salonu, możesz wykorzystać go do ekonomicznego ogrzewania całego domu.

 

Kominek AQUA zamiast kotła na pellet

 

kocioł na pellet czy kominek

 

Wśród rynkowych propozycji do wyboru mamy wiele stylowych i wysoce funkcjonalnych rozwiązań pozwalających zaoszczędzić czas i pieniądze. Zalicza się do nich linia kominków hybrydowych od IwonaPellets. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym na pellet AQUA to nowoczesny, elegancki design z możliwością wykonania indywidualnej zabudowy. To również szereg innowacyjnych rozwiązań, jak sterowanie za pomocą internetu i telefonu, zautomatyzowane rozpalanie i dozowanie paliwa oraz automatyczne czyszczenie paleniska bez wybierania popiołu. Kominki AQUA są wyposażone w termostat pokojowy i programator tygodniowy, co pozwala na programowanie pożądanej temperatury na wybraną godzinę.

 

Są to kominki hybrydowe, co oznacza, że możliwe jest rozpalanie w nich zarówno pelletu, jak i drewna. W przypadku obu typów opału kominki AQUA pozwalają na rozpalanie automatyczne. Są praktycznie bezobsługowe i zapewniają czystą pracę przy otwieraniu drzwiczek raz w miesiącu.