Na to, czy w domu mieszka nam się komfortowo i czy lubimy do niego wracać, ma wpływ wiele czynników. Lokalizacja, rozkład pomieszczeń oraz wystrój wnętrza to podstawa, bardzo ważne są także warunki termiczne panujące w domu – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz gwałtownie spadają, coraz częściej występują opady deszczu i śniegu, a dni stają się coraz krótsze.

 

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że nie ma nic przyjemniejszego, niż możliwość powrotu do domu wypełnionego ciepłem. Aby jednak było to możliwe, już na etapie budowy nieruchomości warto zastanowić się nad metodami jej ogrzewania. Która z nich jest najbardziej opłacalna? Co wybrać: pellet, ekogroszek, a może gaz?

Ogrzewanie domu rodzinnego – ekogroszek

Jeszcze nie tak dawno temu najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych było ogrzewanie zasilane węglem kamiennym. Nie jest to jednak rozwiązanie ani ekologiczne, ani wygodne, m.in. z uwagi na konieczność ciągłego dorzucania węgla do pieca. Ogrzewanie domu powinno być nie tylko wydajne ale również ekologiczne i ekonomiczne. Duże znaczenie przy wyborze rodzaju ogrzewania domu będzie miał także koszt wykonania samej instalacji oraz powierzchnia, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na przechowywanie opału czy ewentualną kotłownię.

 

Obecnie znacznie częściej wybieranym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie gazowe bądź olejowe. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, zwłaszcza, jeśli w naszym domu jest jeszcze piec starego typu, a wymiana całej instalacji wiązałaby się z ogromnymi kosztami.

 

Jedną z opcji jest ogrzewanie ekogroszkiem, stałym paliwem wytwarzanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Jego stosunkowo wysoka kaloryczność, utrzymująca się na poziomie 24-27 MJ, sprawia, że taki rodzaj ogrzewania domu jest dość opłacalny, a wytworzone w ten sposób ciepło może być wykorzystywane przez długi czas – to dobra opcja grzewcza dla tradycyjnych domów jednorodzinnych.

 

Ekogroszek jest też paliwem ekologicznym. W wyniku jego spalania uwalnia się zdecydowanie mniej szkodliwych tlenków siarki niż w przypadku tradycyjnego węgla kamiennego. Ekogroszek pozostawia jedynie ok. 8% popiołu, niestety nie da się go nigdzie zastosować, nadaje się tylko do utylizacji. Dzięki swoim niewątpliwym zaletom ekogroszek jest popularny: należy jednak kupować go z zaufanego źródła, ponieważ składowany w nieodpowiednich warunkach nabiera wilgoci, która może negatywnie wpływać na jego palność i ogólną jakość.

 

Kotły na ekogroszek są dość wygodne w obsłudze – specjalne podajniki mogą dbać o podtrzymanie ognia. Niestety ręcznie trzeba będzie opróżniać zbiorniki na popiół – kotły nie mają funkcji samodzielnego czyszczenia. Ekogroszek sprzedawany jest w workach po 25 kg, jednak jego cenę najwygodniej podać w odniesieniu do tony – wynosi ona, zależnie od jakości paliwa, 700 – 1200 zł.

Ogrzewanie na pellet – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Pellet wytwarzany jest z odpadów drzewnych. Jest paliwem ekologicznym, nie mającym negatywnego wpływu na środowisko. Przy tym jest bardzo tani i wydajny. Jest też znacznie łatwiejszy w przechowywaniu i transporcie niż ekogroszek. Ogrzewanie pelletem doskonale sprawdza się również w przypadku dużych powierzchni. Dodatkowo piecyki na pellet szybko i bezproblemowo się montuje, a ich użytkowanie nie przysparza większych trudności.

 

Kotły do spalania pelletu nie są droższe od innych kotłów, są też znacznie bardziej zautomatyzowane. Elektryczne zapalarki paliwa czy zautomatyzowane czyszczenie palnika z popiołu to tylko niektóre z udogodnień, które decydują o łatwości użytkowania i czystości tego rodzaju kotłów. Doskonałym przykładem zaawansowania technicznego tego typu kotłów jest model Louis Panorama Aqua 15 KW Twin Glass. Kominek ten posiada w swoim standardowym wyposażeniu elementy takie jak:

 

  • zbiornik na 30 kg paliwa wraz z automatycznym podajnikiem,
  • zapalarki pelletu i drewna,
  • system czystej szyby,
  • podwójny system czyszczenia paleniska,
  • automat przełączający paliwo.

 

Kolejną zaletą ogrzewania domu rodzinnego pelletem jest niewielka ilość zanieczyszczeń powstających na skutek spalania paliwa. Zawartość popiołu w paliwie nie przekracza 3% co oznacza, że ze spalonej 1 tony nie będzie więcej niż 3 kg popiołu. Dzięki temu komora paleniska nie musi być często czyszczona, a jeśli dodamy do tego duży zbiornik paliwowy, okaże się, że ogrzewanie domu pelletem będzie zupełnie bezproblemowe. Także przechowywanie pelletu jest łatwiejsze i nie wymaga dużej przestrzeni.

 

Poza kotłami przeznaczonymi jedynie na opalanie pelletem możemy zdecydować się na hybrydowe kominki, a których można spalać również drewno. Występują one w wersji z płaszczem wodnym lub z nadmuchem powietrznym. Różnorodność rozwiązań oraz wysokie zaawansowanie technologiczne sprawiają, że kominki hybrydowe na pellet i drewno są coraz chętniej wybieranym sposobem na ogrzanie domu jednorodzinnego. Piecyki na pellet będą doskonałym rozwiązaniem także dla tych, którzy w swoim domu nie mają odpływu kominowego i nie mają możliwości zainstalowania tradycyjnego ogrzewania.

Ogrzewanie gazowe

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu gazem, mamy dwie możliwości do wyboru. Pierwsza to przyłączenie domu do gotowej zewnętrznej sieci gazowej. Jest to możliwe dzięki wykonaniu właściwego złącza, które zagwarantuje nam stałe połączenie z siecią.

 

Jeśli natomiast mieszkamy poza terenami typowo miejskimi i chcielibyśmy ogrzewać dom gazem, konieczne będzie zainstalowanie zbiornika z płynnym gazem na działce oraz specjalnego kotła. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet, m.in. niższą niż w przypadku wykorzystywania węgla emisję tlenków azotu i dwutlenku węgla do atmosfery i brak popiołu.

 

Choć może się wydawać, że konieczność instalacji kotła gazowego wymaga znalezienia dużej ilości miejsca, instalacje o mocy do 30 kW można montować poza tradycyjną kotłownią, przykładowo w łazience lub kuchni. Kotły gazowe mogą ogrzewać nie tylko nasz dom ale także wodę użytkową – wówczas nie będzie już potrzebne osobne urządzenie do podgrzewania wody w domu.

 

Ogrzewanie domu jednorodzinnego gazem z istniejącej już instalacji, do której tworzymy przyłącze jest niewiele droższe od palenia drewnem lub wykorzystywania paliw stałych, takich jak ekogroszek czy pellet, a jeśli konieczne będzie zainstalowanie zbiornika na gaz, ogrzewanie jeszcze bardziej zdrożeje. Trzeba być wtedy gotowym na dodatkowy wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, do czego dojdzie jeszcze wykonanie przyłącza, a więc kolejnych kilka tysięcy złotych wydatku.

Podsumowanie

Decydując się na budowę czy remont domu będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: „Pellet czy ekogroszek? A może gaz?”. Wybór sposobu ogrzewania domu nie należy do prostych. Każda opcja ma swoje zalety i wady. Aby podjąć właściwą decyzję powinniśmy na początku ustalić indywidualne uwarunkowania i preferencje i na tej podstawie zdecydować, która opcja będzie dla nas najlepsza. Warto nawet zainwestować więcej i wyposażyć się w dwa źródła ciepła: na wypadek awarii czy wzrostu kosztów eksploatacji jednego z nich wciąż pozostaje drugie. Kominek na pellet lub drewno może towarzyszyć ogrzewaniu gazowemu czy elektrycznemu, jeśli tylko jesteśmy gotowi na taką inwestycję.