Połączenie pieca z kominem (niezależnie od tego, czy chodzi tu o podłączenie pieca do komina systemowego, czy może tradycyjnego) jest niezwykle ważnym punktem zarówno w projektowaniu, jak i w wykonywaniu określonego systemu ogrzewania. Podstawowym zadaniem właściwie zaprojektowanego przyłącza kominowego jest bowiem odprowadzanie spalin – od pieca lub kominka – do komina, by potem mogły być przetransportowane na zewnątrz budynku. Newralgicznym punktem montażu całej instalacji jest właśnie podłączenie pieca na pellet do komina – przepisy mówią o tym, jak takie połączenie powinno wyglądać i należy bezwzględnie ich przestrzegać, ponieważ każda nieszczelność w takim połączeniu może skutkować emisją czadu do pomieszczeń, a tym samym – zagrożeniem dla zdrowia i życia domowników.

Rura do podłączenia pieca na pellet z kominem – jak powinna wyglądać?

Niezależnie od tego, czy przygotowywane jest podłączenie pieca do komina ceramicznego, czy tradycyjnego lub systemowego – mamy do wyboru trzy rodzaje połączeń:
 

  • połączenie sztywne, z najtrwalszych elementów, zbudowanych z wykorzystaniem żaroodpornej blachy o grubości 1 mm;
  • połączenie sztywne, ale tańsze niż w przypadku blachy żaroodpornej – wykonane z blachy czarnej, o grubości 2 mm;
  • połączenie elastyczne z podwójnej rury (rozwiązanie najłatwiejsze w montażu, ale nie do końca najlepsze).
     

To, na jaki rodzaj przyłącza kominowego zdecyduje się zamawiający, zależy od wielu czynników – warto zawsze skonsultować to z inżynierem instalacji sanitarnych, przygotowującym projekt ogrzewania lub z producentem pieca czy kominka, do którego planowane przyłącze będzie dostosowywane. Wiele osób zastanawia się również, na jakiej wysokości podłączenie pieca na pellet do komina powinno się znajdować. Specjaliści są zgodni – należy montować je od 30 do 40 centymetrów poniżej sufitu.

Prawidłowe podłączenie pieca do komina, a ciąg kominowy

Niewiele osób wie, że jakość wykonania przyłącza kominowego wpływa bezpośrednio na ciąg kominowy – czyli na to, w jaki sposób spaliny przedostają się przez przyłącze i komin na zewnątrz domu. Dobry ciąg kominowy to efektywne spalanie, natomiast momenty cofania się ruchu spalin są nie tylko nieekonomiczne, ale również niebezpieczne dla domowników i całej instalacji. Aby zapobiegać temu zjawisku, należy pamiętać o tym, by przyłącze do komina nie miało przewężeń, nie było nadmiernie wydłużone, a dodatkowo – by zawsze było budowane w pionie.

Jakich błędów unikać podczas montażu pieca na pellet do komina?

Oprócz wymienionych w powyższym akapicie błędów w budowie przyłączy kominowych, takich jak zwężanie przewodu w konkretnym miejscu lub wykonywanie go w poziomie, istnieje jeszcze kilka możliwości „wpadek”, przed którymi warto się ustrzec. Czego więc nie robić w trakcie projektowania i budowy przyłącza kominowego?
 

  • Przede wszystkim należy pamiętać, że przewód łączący piec lub kominek z kominem, nagrzewa się – w końcu transportuje on niezwykle gorące spaliny. Ważnym jest więc, by nie projektować jego przebiegu przy elementach palnych – przykładowo, przy drewnianych belkach.
  • Kolejna ważna wskazówka to fakt, że im cieplejsze pozostają spaliny „na dole” instalacji – w tym w przewodzie prowadzącym do komina – tym lepszy i mocniejszy będzie ciąg kominowy. Oznacza to, że nie należy zbytnio wydłużać samego przewodu – a raczej dążyć do tego, by był on możliwe krótki.
  • Powyższa wskazówka dotyczy również „zakrzywiania” przewodu odprowadzającego spaliny do komina – warto się postarać, by miał on jak najmniej kolanek.
  • Jedną z ważniejszych porad jest również to, by zachować odległość przyłącza od samego wkładu kominkowego – jeśli bowiem konstrukcja będzie wyglądała w ten sposób, to tak naprawdę sama w sobie będzie pełnić funkcję komina. Niestety, z tego względu istnieje uzasadniona obawa, że wówczas do wnętrza wkładu będzie skraplał się kondensat powstały we wnętrzu przewodu. Warto więc powierzyć zarówno projekt, jak i wykonanie przyłącza kominowego wykwalifikowanym specjalistom!