Ogrzewanie kominkowe to nie tylko doskonały sposób na zapewnienie ciepła w domu, ale również stylowy dodatek do wnętrza o określonym, indywidualnym charakterze. Obok kwestii estetycznych pojawia się jednak jeszcze jedna wątpliwość, dotycząca... najtańszego opału do kominka. Ponieważ w Polsce sezon grzewczy może trwać nawet 9 miesięcy, to użytkownicy kominków chcą palić w nich tanio i wygodnie. To, ile kosztuje ogrzewanie kominkiem zależy oczywiście od jego parametrów, ale również od paliwa. Jaką więc wersję kominka – biorąc pod uwagę kwestie oszczędności oraz komfortu użytkowania – wybrać, by decyzja ta cieszyła domowników przez długie lata? O tym poniżej.

 

Zużycie gazu w kominku – czy to się opłaca?

Kominki na gaz ziemny (lub, jeśli nie ma możliwości podłączenia instalacji do sieci gazu – na gaz z butli, czyli propan-butan) to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które chcą cieszyć się zaletami i estetyką kominka, a jednocześnie uniknąć niedogodności związanych ze składowaniem i wykorzystywaniem tradycyjnego opału w postaci drewna czy jego przetworzonych wersji – pelletu lub brykietu drzewnego. Dodatkowo kominki na gaz ziemny można uznać za rozwiązanie ekologiczne (przykładowo w kontekście użytkowania kotła na węgiel) i bezpieczne – procesy spalania, uruchamiania kominka oraz jego wyłączania są zautomatyzowane.

 

Co jednak z kosztami? Biorąc pod uwagę wartość opałową gazu ziemnego (wynoszącą 37 MJ na kilogram opału), długość sezonu grzewczego (minimum 6 miesięcy), kubaturę pomieszczeń, straty ciepła i inne czynniki – koszt ogrzewania gazowego (kominkowego) może wynieść od 2 do nawet 4-5 tysięcy złotych w sezonie. Do tego należy doliczyć również początkową inwestycję w postaci zakupu kominka na gaz (a jest to jedna z droższych wersji kominków dostępnych na rynku). Warto podkreślić, że kominki na gaz nie są stosowane do ogrzewania całych budynków jako jedyne i główne źródło ciepła. Częściej pełną funkcje wizualne lub służą do delikatnego dogrzewania pomieszczenia.

Czy można cały dom ogrzać drewnem, brykietem lub pelletem?

Kominek na pellet, brykiet lub drewno to najpopularniejsze rozwiązania, jeśli chodzi o ogrzewanie systemem kominkowym. I nic w tym dziwnego – kominkiem na takie paliwo można ogrzać cały dom, uzyskując jednocześnie niepowtarzalny klimat, jaki nie pojawia się przy eksploatacji żadnego innego systemu ogrzewania. Błyskające płomienie, ciepło rozchodzące się po pomieszczeniach oraz rustykalna estetyka w postaci koszy lub półek do przechowywania szczapek drewna – wszystkie te zalety przysłaniają użytkownikom kominków na drewno oczywiste wady, takie jak konieczność czyszczenia zarówno samego paleniska, jak i przestrzeni dookoła. 

 

Wszystko to zależy jednak od wyboru właściwego urządzenia. Możemy znaleźć na rynku bardzo inteligentne i bezobsługowe kominki na pellet i drewno, które czyszczą i rozpalają się same – niczym nie odbiegając od kominków na gaz. A wręcz mogą przewyższać ich możliwości o efekt wizualny płomienia oraz osiąganą moc grzewczą. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych preferencji danej osoby i od jej upodobań. Niezmienny jest przy tym koszt, o którym warto pamiętać w momencie podejmowania decyzji o instalacji kominka. W zależności od kubatury pomieszczeń, długości sezonu grzewczego, rodzaju paliwa (tańsze lub droższe drewno, pellet, brykiet) i innych parametrów, może on wynieść od około 1800 do 3000 złotych.

 

Porównanie kosztów ogrzewania – jakie paliwo do kominka wybrać?

Jeśli przyszły użytkownik kominkowego systemu grzewczego miałby przy wyborze kierować się jedynie ceną eksploatacji kominka (obejmującą zarówno zakup paliwa, jak i konserwację instalacji) oraz ceną zakupu samego urządzenia, to wówczas powinien bezwzględnie postawić na kominek na drewno, pellet lub brykiet. Są to wysokokaloryczne paliwa, cechujące się bardzo dobrą wartością opałową, a przy tym dające ten specyficzny „klimat”, którego nie da się osiągnąć żadnym innym paliwem opałowym.

 

Dla estetów i osób, które chcą połączyć zalety ogrzewania kominkowego z wygodą i komfortem obsługi takiej instalacji, najlepszym wyborem będą kominki na gaz. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są kominki hybrydowe (można je opalać zarówno drewnem, jak i pelletem), posiadające zbiornik i podajnik na pellet. Co to oznacza? Zwolennicy utrzymywania okolicy kominka w czystości mogą skorzystać z tej opcji i nie martwić się o składowanie drewna w salonie, ponieważ opał – pellet – zamknięty w zbiorniku nie wpływa na estetykę wnętrza i... nie brudzi go.