Zjawisko konwekcji oraz zjawisko radiacji – to właśnie na ich działaniu opierają się najpopularniejsze systemy grzewcze, stosowane nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w budynkach użyteczności publicznej, halach czy magazynach. Oba te zjawiska różnią się od siebie sposobem rozchodzenia się energii cieplnej w pomieszczeniu, a także odczuwaniem tego ciepła przez osoby znajdujące się w budynku. Jak dokładnie działa konwekcja cieplna oraz promieniowanie cieplne (radiacja)? Na który rodzaj systemu grzewczego się zdecydować? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące zastosowania konwekcji grzewczej oraz radiacji znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury!

 

Co to jest konwekcja i jak działa w pomieszczeniach?

Ogrzewanie konwekcyjne wykorzystuje fakt następowania naturalnego ruchu powietrza w pomieszczeniach – powietrze ciepłe jest „lżejsze”, a więc unosi się przez całą przestrzeń, aż do sufitu, tym samym ogrzewając wnętrze. Konwekcja jest najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną metodą ogrzewania pomieszczeń, a jej dobrym przykładem mogą być kominki konwekcyjne, które pobierają chłodne powietrze z wnętrza budynku i – dzięki zjawisku wymiany cieplnej – ogrzewają je oraz oddają przez kratki czy otwory wentylacyjne do pomieszczenia.

 

Promieniowanie cieplne jako podstawa systemu grzewczego

Ogrzewanie domu na bazie promieniowania cieplnego (określanego również jako radiacja) wykorzystuje źródło ciepła zaprojektowane w taki sposób, by miało zdolność do jego akumulacji oraz powolnego oddawania. Dobrym przykładem będzie ogrzewanie płaszczyznowe (zlokalizowane na przegrodach bądź w podłodze), ale także ogrzewanie w postaci kominka akumulacyjnego z „ciepłą” obudową, czyli wykonaną z materiałów nagrzewających się i oddających ciepło. W tym miejscu warto wspomnieć jednak, że ogrzewanie radiacyjne – oprócz tego, że wykorzystuje promieniowanie cieplne – również jest podatne na ruchy powietrza (a więc na konwekcję). Co to oznacza w praktyce? Kominek akumulacyjny oddaje ciepło do pomieszczenia wolniej, w sposób równomierny, nagrzewając przedmioty czy meble znajdujące się w przestrzeni, jednak po jakimś czasie nagrzane powietrze i tak – dzięki konwekcji – będzie unosiło się wyżej.

Radiacja a konwekcja – na jaki typ ogrzewania zdecydować się w domu?

Kominki i piece konwekcyjne, jako najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach i starszych budynkach, ale również w domach z rekuperacją i takich, które potrzebują dużej mocy grzewczej (ogrzewanie konwekcyjne zapewnia bowiem szybki wzrost temperatury, ale jednocześnie kominek konwekcyjny będzie szybko się wychładzał).

 

Z kolei kominki akumulacyjne czy ogrzewanie płaszczyznowe będą rozwiązaniami doskonałymi do pomieszczeń, w których wymagane jest długie utrzymywanie ciepła, ponieważ po rozpaleniu w takim kominku ciepło akumulowane jest w kanałach dymowo-grzewczych i oddawane przez obudowę przez wiele godzin. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że kominki akumulacyjne nagrzewają się (lub raczej dają efekt ogrzania pomieszczenia) w dłuższym czasie, niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego.

 

Chcąc uzyskać zalety powyższych systemów ogrzewania w jednym projekcie (a mianowicie szybkie nagrzewanie się pomieszczeń i powolne oddawanie ciepła), można zdecydować się zintegrowane systemy grzewcze – to jednak temat na kolejny artykuł...