Dopływ powietrza do kominka jest niezwykle istotny, ponieważ to właśnie tlen zawarty w powietrzu jest niezbędny do zachodzenia i podtrzymywania procesu spalania. Dolot powierza do kominka musi być więc zapewniony zawsze, natomiast nie zawsze powietrze to jest pobierane z tego samego miejsca. W przypadku niektórych konstrukcji powietrze „zaciągane” jest z zewnątrz budynku, a w innych systemach – z pomieszczenia, w którym znajduje się sam kominek. Zarówno doprowadzenie powietrza do kominka z kanału wentylacyjnego, jak i bezpośrednio z pomieszczenia ma swoje konsekwencje. Jakie? O tym poniżej.

Kominek bez dolotu powietrza z zewnątrz – jak działa?

„Podłączenie” powietrza do kominka w egzemplarzach, w których do procesu spalania wykorzystywane jest powietrze z wnętrza pomieszczenia tak naprawdę nie jest najlepszym rozwiązaniem – jest to przeciwieństwo kominków z zamkniętą komorą spalania. Jeśli dolot do kominka nie znajduje się na zewnątrz, to będzie to co prawda rozwiązanie tańsze, ale znacznie bardziej uciążliwe dla domowników i mniej efektywne w kontekście całego systemu ogrzewania, a dodatkowo – mniej bezpieczne. Przede wszystkim w takim kominku ciąg kominowy należy regulować ręcznie – jeśli przy braku ognia w palenisku zapomni się o zamknięciu ciągu, wówczas pomieszczenie bardzo szybko się wychłodzi. Ponadto podczas spalania (aby proces ten trwał długo i nieprzerwanie) niezbędne jest powietrze bogate w tlen. W zamkniętym pomieszczeniu takiego „świeżego” powietrza stale ubywa – nie tylko dlatego, że domownicy nim oddychają, ale również dlatego, że część „zaciąga” kominek. Może to prowadzić do złego samopoczucia osób przebywających w danym pomieszczeniu, natężenia bólów czy nawet zawrotów głowy. Aby kominek działał efektywnie, powinno się więc otwierać co jakiś czas okno w celu „wpuszczenia” do pokoju powietrza bogatego w tlen. Zimą jednak może to stać się problematyczne.

Kominek bez dolotu, a dom z rekuperacją

Czy potrzebny dolot powietrza do kominka powinien więc być w pomieszczeniu? Tak jak już zostało to wspomniane, kominki z tego typu rozwiązaniem są tańsze niż kominki z króćcem przyłączeniowym do instalacji dolotu powietrza z zewnątrz budynku i z zamkniętą komorą spalania, jednak ta jednorazowa oszczędność z pewnością nie zrekompensuje opisanych powyżej niedogodności. Co ważne – warto dodać, że kominek z dolotem powietrza z pomieszczenia absolutnie nie nadaje się do ogrzewania domów z rekuperacją – zaburza bowiem cyrkulację powietrza wymuszoną systemem rekuperacji. Oprócz tego należy zaznaczyć, że nawet jeśli kominek posiada króciec przyłączeniowy i możliwość zapewnienia dolotu powietrza z zewnątrz, ale nie ma zamkniętej komory spalania, to wówczas traktowany jest jako zwykły kominek z poborem powietrza z pokoju. W takim przypadku również nie nadaje się do pomieszczeń z rekuperacją.

Doprowadzenie powietrza do kominka z zewnątrz – dlaczego warto zdecydować się na tę opcję?

Rozwiązanie wykorzystujące w systemie ogrzewania instalację dolotu powietrza z zewnątrz budynku jest w codziennym użytkowaniu dużo bardziej bezproblemowe, niż wykorzystanie dolotu powietrza do kominka z wewnątrz pomieszczenia. Nie trzeba wietrzyć pomieszczenia z kominkiem, ponieważ powietrze zaciągane z zewnątrz stale będzie bogate w tlen. Dodatkowo bardzo ważnym aspektem podłączenia dopływu powietrza z zewnątrz jest poprawa ciągu kominowego, który wpływa na jakość spalania. Proces spalania w kominku jest znacznie lepszy jeśli dopływ powietrza jest podłączony z zewnątrz budynku. Przy wyborze tego rozwiązania, czyli kominka z dolotem powietrza z zewnątrz, należy jednak pamiętać o kilku zasadach już na etapie montażu kominka czy wręcz na etapie projektowania systemu ogrzewania. O co chodzi?

 

  • Kominek z poborem powietrza z zewnątrz musi mieć zamkniętą komorę spalania – tylko taka konstrukcja zapewni wszystkie zalety wynikające z zastosowania tego rozwiązania.
  • Wlot powietrza do kominka w instalacji zewnętrznej powinien być umieszczony wyżej, niż 50 centymetrów ponad podłożem – zapewni to zaciąganie czystego powietrza – bez kurzu i pyłu, który podczas wiatru wzbija się właśnie na taką wysokość.
  • Wlot powietrza powinien być zabezpieczony kratką – po to, by do przewodu nie dostały się żadne gryzonie czy inne drobne zwierzęta, a także śmieci.
  • Warto, by wlot umieszczony był na stronie nawietrznej domu – czyli tam, gdzie standardowo pojawia się ruch powietrza. Jeśli wlot będzie umieszczony na stronie zawietrznej, wówczas w niektórych sytuacjach może pojawić się problem z niedostarczeniem wystarczającej ilości powietrza do paleniska. W naszym rejonie Europy wiatry przeważnie są zachodnie, więc kratkę najlepiej usytuować od strony zachodniej budynku.

Podsumowanie

Dopływ powietrza do spalania w kominku z zewnątrz budynku jest potrzebny po to, by do procesu spalania nie było wykorzystywane powietrze z wewnątrz pomieszczeń. Oprócz możliwości poboru z zewnątrz, kominek musi mieć zamkniętą komorę spalania (należy upewnić się co do tego faktu jeszcze przed montażem całej konstrukcji – pytając o to sprzedawcę, lub sprawdzając zapisy w instrukcji obsługi kominka). Najważniejsze jest jednak to, że kominek z dolotem powietrza z zewnątrz zapewnia bezpieczeństwo domownikom, ponieważ nie ma w nim możliwości cofnięcia się spalin do pomieszczenia. Jeśli zastosuje się inne rozwiązanie – bez dolotu powietrza z zewnątrz – wówczas przy niesprzyjającej pogodzie dym może cofnąć się z komina do pokoju.