Wybór zbiornika na pellet, przy zakupie pieca lub kominka na to paliwo, zawsze powinien być rozpatrywany pod względem potrzeb i zasobów domowników, a także pod względem przestrzeni, w której taki zbiornik ma stanąć. Pozornie jest to łatwa decyzja - im zbiornik będzie większy, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się ciepłem w domu, bez konieczności uzupełniania paliwa. Jednocześnie pojemnik na pellet mieszczący w sobie 100, 200 i więcej kilogramów paliwa może zająć naprawdę sporo miejsca - trzeba więc wziąć to pod uwagę przy projektowaniu kominka do niewielkiego salonu. Jakie rozwiązanie wybrać? Zapraszamy do lektury tekstu, w którym omawiamy poszczególne rodzaje zbiorników na pellet i podpowiadamy, na jaki wariant się zdecydować!

Jaki zbiornik na pellet wybrać, gdy brakuje nam pomieszczenia gospodarczego?

Zazwyczaj zbiornik na pellet umiejscawia się w pomieszczeniu gospodarczym, przylegającym „ścianę w ścianę” do salonu lub pokoju, w którym kominek został zaprojektowany. Co jednak w sytuacji, w której takie pomieszczenie po prostu nie istnieje, a miejsca przeznaczone na całą instalację jest zbyt wąskie, ciasne czy niskie, by zmieścić powiększony zbiornik na pellet? Warto wówczas skorzystać ze standardowego rozwiązania, jakie oferuje firma Iwona Pellets - a mianowicie z instalacji standardowego pojemnika, dopasowanego do zestawu z kominkiem na to właśnie paliwo. Takie klasyczne zbiorniki, o pojemności od 30 do 45 kilogramów zmieszczą się niemal w każdym, nawet najmniejszym salonie, a także wystarczą na bezobsługowe spalanie paliwa przez około 3 do 4 dni (w zależności od powierzchni koniecznej do ogrzania oraz od stanu izolacji samego budynku). Kompaktowość i funkcjonalność - to najważniejsze zalety takiego rozwiązania.

Pojemnik na pellet w dużym rozmiarze

Osoby posiadające w swoim domu pomieszczenie gospodarcze będą mogły pozwolić sobie na zainstalowanie pojemnika na pellet o większej niż standardowa pojemności. Mamy tu na myśli zbiorniki mieszczące od 100 do nawet 400 kilogramów pelletu. Takie rozwiązanie to czysta wygoda: ponieważ 100 kilogramów paliwa wystarcza na około tydzień nieprzerwanego dostarczania ciepła, to łatwo policzyć, że zbiornik mieszczący 400 kilogramów zapewni aż miesiąc spokoju od dodawania paliwa do zbiornika! W ofercie marki Iwona Pellets znajdziesz zbiorniki zarówno na 100 kilogramów pelletu, jak i potężne konstrukcje mieszczące 400 kilogramów paliwa.

Podziemne zbiorniki na pellet oraz zbiorniki na zewnątrz budynku

Rozwiązaniem łączącym w sobie chęć posiadania dużego zbiornika na pellet z niemożnością zamontowania go w salonie czy w przylegającym do niego pomieszczeniu gospodarczym, będzie umieszczenie zbiornika na zewnątrz budynku. Jeśli decydujemy się na taką opcję, należy bezwzględnie sprawdzić, czy zbiorniki są przystosowane do przechowywania takiego paliwa na dworze - powinny być przede wszystkim odporne na działanie warunków atmosferycznych (tutaj sprawdzi się stal nierdzewna) oraz całkowicie szczelne - tak, by do pelletu pod żadnym pozorem nie dostawała się wilgoć z otoczenia (warto tutaj wspomnieć, że wszystkie pojemniki na pellet w ofercie firmy Iwona Pellets są dostosowane do montażu na świeżym powietrzu). Inną opcją będzie wybór takiego zbiornika, który może zostać zainstalowany… pod ziemią. Wkopuje się go wówczas w pobliżu ściany domu, przy której zainstalowany jest piec lub kominek na pellet, łącząc zbiornik z kominkiem za pomocą specjalnie skonstruowanego podajnika. Ta opcja jest o tyle wygodna, że praktycznie nie zaburza estetyki ogrodu czy podwórka.