Dystrybucja ciepła w mieszkaniu jest istotnym elementem branym pod uwagę przy wyborze nowego systemu grzewczego. Na rynku dostępne są różne rodzaje kominków. Najbardziej ekologiczne są zasilane pelletem oraz drewnem – są także ekonomiczne, gdyż spalają niewielką ilość paliwa przy jednoczesnym wytworzeniu sporej ilości energii.

Rozprowadzanie ciepła z kominka powinno być równomierne w każdej części domu bądź mieszkania. Do lamusa odchodzą już sprzęty, które dystrybuują ciepło tylko w jednym pomieszczeniu. Współczesne systemy grzewcze działają na zasadzie systemów grawitacyjnych, bądź DGP czyli dystrybucji gorącego powietrza. Jak zatem najefektywniej rozprowadzić ciepło z kominka? Poniżej znajduje się kilka rozwiązań.

Grawitacyjne rozprowadzenie ciepła z kominka

W tym systemie wykorzystywana jest konwekcja – czyli naturalny mechanizm wymiany ciepła. Proces polega na unoszeniu gorącego powietrza, co w konsekwencji prowadzi do wyrównania się poziomów temperatur w pomieszczeniu. System ten pozwala na ogrzanie pokojów, które znajdują się blisko kominka. To rozwiązanie będzie dobre dla mniejszych powierzchni – do 80m2. Cechuje się sporą niezawodnością i jest stosunkowo niedrogie. Rozwiązaniem stosowanym przy systemie grawitacyjnym, jest montaż rury do rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka. W zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana, jest w stanie ograniczyć straty energii.

Dystrybucja Gorącego Powietrza

System ten pozwala na równomierne i bardzo szybkie rozprowadzanie ciepła z kominka w całym domu. Oparty jest głównie na kanałach doprowadzających powietrze do anemostatów, przez które wydobywa się ciepło. Istotnym elementem są rury, które są nośnikiem ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń. Zaletą tego rozwiązania jest szybka dystrybucja energii. Co istotne, kominki z DGP mogą być jedyną formą ogrzewania całego domu. W przypadku tego systemu nie trzeba ingerować w istniejąca już instalację cieplną, co jest dużą zaletą.

Dodatkowym rozwiązaniem stosowanym przy ogrzewaniu kominkowym jest instalacja turbiny do dystrybucji gorącego powietrza. Jego zadaniem jest rozprowadzanie ciepła z kapy nad paleniskiem kominka do pomieszczeń mieszkalnych. Co istotne, gdy temperatura powietrza w domu osiągnie oczekiwaną wartość, turbina automatycznie się wyłącza.

Współczesne kominki mają możliwość sterowania pracą turbiny oraz modulację obrotów, by efektywnie wykorzystać sprzęt oraz spożytkować ciepło. Dodatkowo nie trzeba przeznaczać specjalnego miejsca w piwnicy na kotłownie. Kominki powietrzne wyposażone w zamknięte komory spalania mogą być montowane w pomieszczeniach, w których zastosowana jest rekuperacja powietrza. Powietrze dystrybuowane przez system DGP jest w stanie bardzo szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Dużą zaletą ogrzewania domu ciepłym powietrzem jest brak ryzyka zamarznięcia instalacji ogrzewania. Dotyczy to głównie domów wakacyjnych i weekendowych, w których w przypadku dłuższej nieobecności użytkowników istnieje ryzyko, że temperatura w domu spadnie i instalacja zamarznie, wtedy instalacja może zostać rozszczelniona co stanowi ogromny problem.

Kominek z płaszczem wodnym

Tego typu rozwiązanie jest idealne dla domów, które posiadają instalację grzewczą z grzejnikami (C.O.) lub z ogrzewaniem podłogowym. Woda, która jest podgrzewana poprzez spalanie paliwa w kominku, będzie w stanie dystrybuować ciepło w całym domu. Przy ogrzewaniu podłogowym zalecane jest stosowanie buforu do wody grzewczej. Zaletą tego systemu jest to, że nie trzeba przebudowywać całej istniejącej instalacji, kominek z płaszczem wodnym poprzez rury będzie dystrybuował wodę, która będzie docierała do grzejników w całym domu, zapewniając ciepło. System ten polecany jest do mieszkań z rekuperacją (gdyż pobiera powietrze z zewnątrz budynku).

Nowoczesne systemy dystrybucji ciepła

Kominki hybrydowe, czyli zasilane pelletem oraz drewnem są zbudowane tak, by jak najdokładniej rozprowadzać ciepło w domu. Posiadają zamkniętą komorę spalania, która szczególnie polecana jest do pomieszczeń z rekuperacją powietrza. Dodatkowo nie trzeba przejmować się codziennym otwieraniem i czyszczeniem paleniska, robi się to raz na miesiąc, dzięki systemowi automatycznego czyszczenia paleniska, co pozwoli na utrzymanie czystości w całym domu.

Często stosowanym rozwiązaniem jest także automatyczne sterowanie temperaturą kominka, co pozwoli na dostosowanie dystrybucji ciepła z kominka do indywidualnych potrzeb użytkownika. Termostat skupia się na utrzymaniu zaprogramowanej temperatury – włącza się oraz wyłącza gdy osiągnie oczekiwany poziom. Dodatkowo, często wykorzystuje się programator tygodniowy, który pozwoli na ustawienie danej temperatury na dowolna godzinę. Dzięki temu rozwiązaniu, można w znacznym stopniu zaoszczędzić energię oraz sterować dystrybucją ciepła, podczas gdy dom stoi pusty.

Podsumowanie

Ogrzewanie kominkowe z dystrybucją ciepła pozwoli na równomierne rozprowadzenie powietrza w całym domu. Współczesne systemy kominkowe są w stanie ogrzać pomieszczenia nawet do 200 metrów kwadratowych. Największą zaletą kominków DGP jest szybkie nagrzewanie oraz brak ingerencji w istniejący system. Kominki z płaszczem wodnym są droższym rozwiązaniem, jednak bardziej komfortowym (ciepła podłoga). Obydwa typy kominków są wyposażone w zamkniętą komorę spalania, doskonale nadają się do domów z rekuperacją. Zastosowanie nowoczesnych systemów pozwala nie tylko na szybkie ogrzanie pomieszczenia, ale także na zaoszczędzenie pieniędzy.