Grillowanie, jako forma spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, to jeden z najlepszych pomysłów na weekendowe spotkanie. Wiele osób wybierających takie okoliczności do celebrowania czasu z bliskimi nie zwraca jednak uwagi na to, w jaki sposób grillują. Chodzi tu głównie (oprócz wyboru dobrego grilla ogrodowego) o stosowane do przygotowania potraw na ruszcie paliwo – wbrew pozorom ma ono ogromne znaczenie dla smaku i aromatu grillowanych mięs, warzyw czy pieczywa. Od razu zdradzimy, że najsmaczniejsze dania z rusztu to te, które zostały opieczone nad drewnem. To jednak nie wszystko, co trzeba wiedzieć – jakie drewno do grillowania wybrać? Jak układać drewno do suszenia, by spełniło swoją funkcję? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Grillowanie na drewnie – jakie ma zalety?

Grillowanie na drewnie – w porównaniu do przygotowywania dań z rusztu opalanym brykietem bądź węglem drzewnym – ma wiele zalet. Jakie aspekty można do nich zaliczyć?
 

  • Przede wszystkim potrawy przygotowane na grillu opalanym drewnem są znaczenie zdrowsze dla spożywających je biesiadników. Wynika to z faktu, że drewno podczas spalania nie wydziela substancji smolistych – niekorzystnych w działaniu zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego;
  • dodatkowo podczas spalania i żarzenia się drewna wydziela się specyficzny aromat dymu, nadający potrawom charakterystyczny smak, niemożliwy do uzyskania podczas grillowania z wykorzystaniem węgla czy brykietu;
  • płomień, jaki daje spalane drewno oraz aromat przywodzą na myśl jednoczące biesiadników ognisko – jest to ten rodzaj rozpalania grilla, któremu najbliżej do pierwotnego sposobu przygotowywania potraw oraz do poczucia wspólnoty wytwarzającej się przy jednym posiłku.
     

Jednym z aspektów grillowania na drewnie, który może zostać uznany za pewien dyskomfort jest fakt, że przed rozpoczęciem grillowania drewno należy przygotować – porąbać je na mniejsze kawałeczki do rozpalenia, przygotować rękawice ochronne, naostrzyć siekierę itd. Warto jednak potraktować tę okoliczność jako element całego rytuału grillowania – wraz z przygotowaniami i późniejszym spożywaniem gotowych dań!

Jakie drewno na grilla wybrać, by potrawy zachwycały smakiem i aromatem?

Rodzaj drewna, jaki powinien być wykorzystywany do grillowania, to oczywiście drewno drzew liściastych. Ze względu na specyficzny aromat wytwarzanego dymu, najlepiej do celów kulinarnych sprawdza się buk, olcha czy dąb. Koneserzy grillowania na drewnie proponują również, by spróbować przygotowania potraw na drewnie z drzew owocowych (ze wskazaniem na jabłoń), ze względu na słodką nutę dymu powstałego w procesie spalania.
 

Jakiego drewna bezwzględnie nie należy używać do przygotowywania mięs lub warzyw na grillu? Przede wszystkim nie można spalać drewna będącego pozostałością po meblach – może ono wydzielać toksyczne substancje, ze względu na lakier lub inne preparaty, którymi uprzednio zostało pokryte. Dotyczy to również drewna drzew iglastych, które organicznie zawiera w sobie dużą ilość żywicy oraz rycyny – negatywnie wpływających podczas spalania zarówno na ludzkie zdrowie, jak i na środowisko.

Jak szybko wysuszyć drewno na grilla?

Grill najlepiej jest opalać wysuszonym, odpowiednio przygotowanym do tego drewnem – wówczas płomień pojawia się szybko, rozprzestrzeniając się równomiernie i jednocześnie równomiernie spalając paliwo. Jeśli kupujemy drewno od dostawcy, to z pewnością będzie ono wysuszone. Jeśli jednak samodzielnie zbieramy je w lesie bądź na działce, warto zatroszczyć się o jego przesuszenie przed rozpoczęciem sezonu grillowego. Aby takie drewno szybko schło, należy umożliwić swobodny przepływ powietrza między jego fragmentami i umieścić je na zewnątrz pomieszczenia, ale jednocześnie pod dachem – tak, by procesu suszenia nie zakłócał deszcz. Suszenie drewna domowym sposobem trwa co prawda dłużej (przy paliwie do spalania na grillu może być to kilka tygodni w suchym i przewiewnym miejscu), niż dzieje się to w warunkach przemysłowych, jednak z pewnością warto zadbać i o ten aspekt celebracji przygotowywania dań na grillu.