Biokominek stanowi nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych kominków. Lista jego zalet jest długa – prosty montaż, brak specjalnych pozwoleń na stosowanie, możliwość instalacji w mieszkaniu w bloku, przyjazność środowisku. Dodatkowo produkty spalane w palenisku nie pozostawiają po sobie popiołu. Stosunkowo tanim kosztem i niewielkim nakładem sił można cieszyć się z posiadania własnego domowego paleniska. Nic dziwnego, że to rozwiązanie pojawia się w coraz większej liczbie domów. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: Czy biokominek wystarczy do ogrzania domu?

Ile ciepła może dać biokominek?

Dla wszystkich poszukujących odpowiedzi na to pytanie mamy dobrą wiadomość – biokominek pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i grzewczą. Ilość ciepła wytwarzanego określa się mocą grzewczą, która wyrażana jest w watach. Ostateczna moc będzie zależeć od konkretnego modelu oraz paru innych czynników, takich jak izolacja i lokacja budynku.

Standardowa moc najpopularniejszych biokominków wynosi około 2–3 kW, co oznacza, że są one w stanie wyprodukować podobną ilość ciepła co grzejniki pokojowe. W przypadku pokojowego grzejnika jest to 1,5–2 kW, a kominka zamkniętego opalanego drewnem – od 5 do 16 kW.

Czy biokominek ogrzeje mieszkanie?

Wiadomo już, że biokominek produkuje ciepło, ale czy jest w stanie ogrzać mieszkanie? Jedno palenisko tego typu może ogrzać pokój o powierzchni 30 m2, co w zupełności wystarczy do ocieplenia np. salonu lub kawalerki. W przypadku chęci podniesienia temperatury w większym wnętrzu nie będzie on wystarczający. W teorii rozwiązaniem mogłaby być instalacja wielu biokominków w różnych pomieszczeniach, jednak problemem może pozostać ich niska moc akumulacyjna ciepła. Trzeba również pamiętać o tym, że do każdego modelu trzeba dokładać paliwo, dlatego w ostatecznym rozrachunku taka opcja może okazać się mało ekonomiczna. 

Biokominek nie sprawdzi się więc jako jedyne źródło ciepła w chłodne, zimowe dni, jednak może być dobrą alternatywą dla tradycyjnych kominków lub grzejników w okresie przejściowym, kiedy nie ma jeszcze potrzeby ogrzewania całego domu. Zainstalowany w salonie będzie cieszył oko i podniesie temperaturę we wnętrzu o parę stopni.

Osoby szukające sposobów na ogrzanie całego domu mogą zainteresować się artykułem Jak dobrać kominek do powierzchni domu? Oblicz moc grzewczą!

Biokominek a akumulacja ciepła

Tradycyjne kominki są zbudowane z materiałów ognioodpornych, które kumulują ciepło, dlatego nawet długo po wygaszeniu potrafią nagrzewać pomieszczenie. W przypadku biokominków sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ poszczególne modele mogą być wykonane z różnych materiałów. Większość standardowych urządzeń tego typu ma stalową obudowę bez zdolności akumulacyjnych.

Aby tego rodzaju palenisko mogło oddawać ciepło nawet po zakończeniu procesu spalania, musi posiadać obudowę z kamienia bądź cegły. Rozwiązaniem może być wbudowanie biokominka w obudowę kominka tradycyjnego. W przypadku modeli aluminiowych, szklanych lub stalowych konieczne może być zastosowanie akcesoriów takich jak kamienie lub drewienka ceramiczne, które pozwolą utrzymać ciepło na dłużej.

Paliwo do biokominków

Do działania biokominków konieczne jest zastosowanie specjalnego rodzaju paliwa na bazie alkoholu, tzw. bioetanolu, produkowanego z surowców roślinnych. W przeciwieństwie do węgla czy drewna płyn do biokominków jest całkowicie biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska. Nie generuje również sadzy czy popiołu, dzięki czemu spalanie nie wiąże się z zabrudzaniem pomieszczenia.

Chociaż biopaliwo nie jest najtańszym rodzajem opału, jest jednym z najbardziej wydajnych. Płyn do biokominków cechuje się niemal dwa razy większą kalorycznością niż drewno, co oznacza, że do uzyskania tej samej ilości ciepła spala się go dwa razy mniej. Zazwyczaj jeden litr biopaliwa pozwala na od 3 do 6 godzin spalania, w zależności od wielkości płomienia i mocy samego kominka. Aby mieć pewność spalania dobrej jakości paliwa, warto sięgać po produkty sprawdzonych producentów i zawsze czytać etykiety. 

Podsumowując, biokominek daje ciepło, jednak nie w takiej ilości jak tradycyjne kominki. Mimo wielu zalet tego rodzaju rozwiązanie nie jest pozbawione wad. W wyniku spalania biopaliwa uwalniany jest dwutlenek węgla razem z parą wodną – decydując się na ten rodzaj ogrzewania trzeba więc pamiętać o tym, że w pomieszczeniu, w którym znajduje się biokominek, musi być dostęp do świeżego powietrza. Rozwiązanie z pewnością okaże się właściwe, jeśli zostanie dopasowane do potrzeb użytkownika i wielkości ogrzewanego wnętrza. Warto zastosować je np. w domku letniskowym, gdzie pozwoli na dogrzanie pomieszczenia w chłodne dni.