Kominek hybrydowy, dla którego paliwem może być zarówno ekologiczny pellet, jak i tradycyjne drewno, to połączenie najnowszej technologii z dbaniem o środowisko i... o wygodę użytkowników. Z jednej strony podczas użytkowania takiego systemu ogrzewania można się bowiem cieszyć z atmosfery, jaką daje ogień płonący za szybą kominka, a z drugiej – gdy sytuacja tego wymaga – ze zautomatyzowanego procesu palenia pelletem. Warto również dodać, że kominek hybrydowy w nowoczesnym wydaniu to system, który doskonale sprawdzi się w domach z rekuperacją. Jakimi dodatkowymi zaletami cechuje się to rozwiązanie i dlaczego warto się na nie zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Kominki na pellet i drewno – czym się charakteryzują?

Kominek z podajnikiem na pellet oraz z możliwością palenia w nim drewnem to system hybrydowy, który – jak wskazuje nazwa – pozwala na ogrzewanie pomieszczeń zarówno za pomocą spalania pelletu oraz drewna. Dzieje się tak za sprawą połączenia tradycyjnego paleniska, w którym umieszcza się drewno oraz zbiornika na pellet o pojemności pozwalającej nawet na cały miesiąc ogrzewania pomieszczeń. Kominki na pellet charakteryzują się więc uniwersalnością, są ekologiczne – ze względu na zastosowane w nich paliwo, a dodatkowo nowoczesne modele pozwalają na niemalże pełną automatyzację procesu spalania, co jest niewątpliwą zaletą ich użytkowania w celu ogrzania pomieszczeń.

Kominek automatyczny na pellet i drewno, czyli wygoda użytkowania na najwyższym poziomie

Nowoczesne kominki na pellet i drewno to szereg zautomatyzowanych rozwiązań, które pozwalają na zwiększenie komfortu korzystania z danego modelu. Przykładowo, w ofercie marki Iwona Pellets znajdziesz kominki hybrydowe z automatycznym systemem rozpalania drewna, automatycznym systemem przełączania paliwa (w momencie awarii, odcięcia dostępu do prądu czy w przypadku całkowitego wypalenia się jednego z paliw) oraz z systemem Connect Wi-Fi, pozwalającym na sterowanie kominkiem hybrydowym z urządzenia posiadającego połączenie z siecią Wi-Fi. Te wszystkie udogodnienia sprawiają, że użytkownikowi kominka obce będą problemy związane z wychłodzeniem pomieszczeń, ich przegrzaniem czy koniecznością manualnej obsługi systemu ogrzewania w pełnym jej zakresie.

Nowoczesne kominki hybrydowe to łatwość w utrzymaniu czystości

Jednym z argumentów przeciwników kominków jest bałagan, który tworzy się wokół paleniska i konieczność częstego sprzątania samego kominka. Decydując się jednak na nowoczesny kominek hybrydowy, można zapomnieć o tego typu niedogodnościach. Wszystko za sprawą aktywnego systemu czystej szyby oraz podwójnego systemu czyszczenia paleniska, dzięki którym utrzymanie kominka w czystości jest niezwykle proste, a ręczne czyszczenie, uwzględniające wybieranie popiołu, może odbywać się naprawdę rzadko – nawet do jednego razu w miesiącu.

Szukasz ekologicznego kominka? Postaw na wersję hybrydową!

Palenie w kominku drewnem daje użytkownikom niepowtarzalną atmosferę ciepła i przytulności – to cecha, dla której wiele osób decyduje się na ten typ ogrzewania. Łącząc go jednak z paleniem pelletem (a jednocześnie stawiając na kominek hybrydowy), wybiera się ekologiczne paliwo. O „zielonych” zaletach pelletu więcej informacji zawarliśmy w artykule Palenie pelletem w kominku – czy jest ekologiczne?, natomiast ujmując rzecz skrótowo, warto zaznaczyć, że pellet powstaje z odpadów drzewnych (a więc do jego produkcji celowo nie ścina się drzew). Dodatkowo w jego przypadku emisję CO2 do atmosfery szacuje się niemalże na zerową wartość, w porównaniu do innych paliw stałych przy jego spalaniu powstaje najmniej popiołu (a powstały popiół można wykorzystać jako nawóz), a także cechuje się niską emisyjnością innych spalin.

Nowoczesny kominek hybrydowy z płaszczem wodnym sprawdzi się w domu z rekuperacją

Jeszcze jedną zaletą kominków hybrydowych (także tych z płaszczem wodnym, możliwych do podłączenia do instalacji rozprowadzającej ciepłą wodę w grzejnikach) jest to, że doskonale sprawdzą się w domach z rekuperacją. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają dolot powietrza z zewnątrz, bowiem tylko takie rozwiązanie będzie kompatybilne z systemem rekuperacji.